REJESTRACJA +48228636346

Czym zajmuje się Lekarz Stomatolog

Stomatologia jest bardzo szerokim działem medycyny, który obejmuje wiele specjalności. Należą do nich między innymi:

  • stomatologia zachowawcza,
  • dziecięca,
  • endodoncja,
  • chirurgia stomatologiczna i szczękowo – twarzowa,
  • protetyka,
  • periodontologia
  • ortodoncja

Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne, takie jak leczenie próchnicy czy chorej tkanki zęba, to obszar stomatologii zachowawczej.

Stomatolog dziecięcy zajmuje się z kolei leczeniem zębów mlecznych i stałych u najmłodszych pacjentów oraz uczy dzieci, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Endodoncja obejmuje zabiegi na zębach z chorą miazgą zębową, czyli leczenie kanałowe. Polega ona na oczyszczeniu zainfekowanych kanałów zębowych, wypełnieniu ich pastą stomatologiczną oraz założeniu wypełnienia.

Dentysta o specjalności chirurgicznej zajmuje się głównie leczeniem ropni, zmian zapalnych, złamań, nowotworów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki oraz usuwaniem zębów mądrości i torbieli.

Lekarz ortodonta zapobiega występowaniu wad zgryzu.

Protetyk odtwarza ubytki w uzębieniu a periodontolog leczy choroby przyzębia , błony śluzowej i jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza

Jeszcze nie tak dawno wizyta u dentysty nie kojarzyła nam się z niczym miłym. Stare generacje materiałów (amalgamaty) nie dawały oczekiwanego efektu estetycznego, zaś wysłużony sprzęt sprawiał, że bezbolesne leczenie leżało jedynie w sferze marzeń. Na szczęście dawne czasy nieodwołalnie odeszły w niepamięć. Obecnie, z każdym rokiem dysponujemy coraz nowszymi generacjami światłoutwardzalnych wypełnień kompozytowych, które można tak idealnie dopasować do koloru zębów, że tylko wprawne oko jest w stanie odróżnić „plombę” od szkliwa. Takie nowoczesne wypełnienia charakteryzują się też coraz większą trwałością – możemy oczekiwać od nich co najmniej dziesięcioletniego okresu użytkowania.

Postępy w technice medycznej sprawiają też, że sam zabieg oczyszczania ubytku z tkanek próchniczych staje się coraz mniej bolesny. Nowoczesne, wysokoobrotowe turbiny napędzające wiertła dentystyczne sprawiają, że ten nieprzyjemny dla pacjenta etap można skrócić do niezbędnego minimum.

W ramach usług stomatologii zachowawczej w naszych gabinetach mogą Państwo skorzystać z usług takich jak:

  • opracowywanie i wypełnianie ubytków próchnicowych w zębach,
  • odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym,
  • leczenie zębów mlecznych,
  • usuwanie kamienia, piaskowanie, fluoryzacja zębów,
  • lakowanie zębów,
  • wybielanie zębów.

Wszystkie zabiegi w naszych placówkach są bezbolesne, a dzięki wysokim umiejętnościom naszych lekarzy skutecznie leczymy i przywracamy naturalne właściwości zębów

Protetyka

Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów. Protetyka, to jedna z usług świadczona w naszych gabinetach w CMZ. W ramach protetyki umożliwiamy Państwu, nie tylko odtworzenie utraconych zębów, ale również poprawę walorów estetycznych uzębienia.  Uzupełnienia protetyczne wykonywane są różnymi metodami, z różnych materiałów, w zależności od potrzeb i warunków u danego pacjenta. Mogą to być różnego rodzaju protezy ruchome (akrylowe, elastyczne, szkieletowe) oraz uzupełnienia stałe (wkłady, korony i mosty).

Protezy ruchome są uzupełnieniami protetycznymi, gdyż w odróżnieniu od mostów oraz koron, nie są na stałe w jamie ustnej pacjenta.

Protezy te to uzupełnienia wyjmowane.

Jeśli nie ma możliwości wykonania uzupełnień stałych np. z powody zbyt licznych braków zębowych, braków całkowitych, to wtedy

wykonujemy właśnie protezy ruchome.

W ramach uzupełnień ruchomych wykonujemy:

  • szkieletowe
  • elastyczne
  • akrylowe

Protezy stałe są montowane na stałe na zębach pacjenta i są idealnym sposobem na uzupełnieni braków zębowych.

W ramach uzupełnień stałych wykonujemy:

  • wkłady
  • korony
  • mosty
  • protezy ruchome

 

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo – twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. W języku potocznym ortodoncja określana jest jako proces prostowania zębów. Dbanie o piękny uśmiech jest dziś bardzo modny, na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów aparatów bardziej lub mniej widocznych. Postęp w dziedzinie ortodoncji sprawił, że dziś noszenie aparatu stało się niemalże taką samą normą jak korygowanie wad wzroku za pomocą okularów. Zachęcamy Państwa do odwiedzin naszego gabinetu ortodontycznego, w którym dowiecie się Państwo w jaki sposób możecie zachować na dłużej nie tylko piękny uśmiech ale też uniknąć wielu chorób wywoływanych przez niewłaściwe ustawienie zębów w jamie ustnej.

Zakres opieki ortodontycznej:

  • profilaktyka wad zgryzu
  • leczenie aparatami ruchomymi dzieci
  • leczenie aparatami stałymi dzieci i dorosłych

Leczeniem ortodontycznym można skorygować ustawienie zębów w każdym wieku:

U dzieci

Leczenie przebiega zazwyczaj szybciej, gdyż wada nie jest jeszcze w dużym stopniu rozwinięta

U dorosłych

Wady są zazwyczaj bardziej skomplikowane i złożone, dlatego stosuje się wyłącznie aparaty stałe. Dorośli mający problemy ze zgrzytaniem, ścieraniem się zębów, czy nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego, również powinni poddać się konsultacji ortodontycznej.

Nieleczone wady zgryzu mogą powodować zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym, zaburzenia wymowy, oddychania, a przede wszystkim prowadzą do próchnicy i chorób przyzębia.

W trakcie leczenia ortodontycznego trzeba zwrócić większą uwagę na utrzymanie idealnej higieny jamy ustnej. Należy dokładnie i systematycznie szczotkować zęby pastą z fluorem, stosować płyny do płukania jamy ustnej i ograniczyć pokarmy z cukrami, które predysponują do rozwoju próchnicy.

Krótki poradnik

  • leczenie ortodontyczne to jest leczenie nie tylko krzywych zębów, ale całego narządu żucia, dlatego bardzo rzadko zakłada się aparat tylko na jeden łuk,
  • po założeniu aparatu stałego pojawia się ból zębów – trwa on kilka dni i zazwyczaj nie wymaga zażywania tabletek przeciwbólowych,
  • należy unikać twardych pokarmów i stosować miękką dietę, zwłaszcza zaraz po założeniu aparatu stałego,
  • na otarcia błony śluzowej można stosować specjalny wosk ochronny,
  • aparaty ruchome wymagają systematycznego noszenia,
  • w trakcie leczenia aparatem stałym bardzo często wymagane jest noszenie wyciągów międzyszczękowych, które pacjent musi sam zakładać,
  • czasami wymagane jest usunięcie zębów, ale jest to bardzo wnikliwie badane i traktowane jako ostateczność,
  • leczenie stomatologiczne jest możliwe w trakcie leczenia ortodontycznego i nie należy z tym zwlekać,
  • po leczeniu ortodontycznym zawsze następuje leczenie retencyjne, które trwa mniej więcej tak samo długo co właściwe leczenie ortodontyczne.

Higiena jamy ustnej

W stomatologii nie mniej ważne od leczenia, a często najważniejsze, jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł, jak również niwelowanie wad zgryzu i ochrona przed powstawaniem kamienia nazębnego. Nie od dziś wiadomo, że piękny, zdrowy uśmiech to wizytówka każdego człowieka i klucz do ogólnego zdrowia organizmu. Zgodnie z wynikami różnych badań naukowych, stany chorobowe tkanki przyzębia mogą doprowadzić do chorób serca, a nawet nowotworów czy szczególnie groźnej postaci demencji, choroby Alzheimera.

Zęby należy myć w miarę możliwości po każdym posiłku. Wówczas nie dochodzi do szkodliwej działalności bakterii, które metabolizują resztki pokarmowe i czynią spustoszenie w obrębie zębów poprzez rozmiękczanie szkliwa i zajmowanie kolejnych warstw tkanki zęba. Domowe metody, takie jak szczotkowanie, nitkowanie czy stosowanie płukanek nie zawsze okazują się wystarczająco skuteczne w zapobieganiu stanom chorobowym w jamie ustnej. Dlatego też zostały wprowadzone zabiegi z dziedziny profilaktyki stomatologicznej.

Wśród zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej wyróżnić można przede wszystkim lakierowanie i lakowanie.

Lakier z zawartością fluoru nakładany jest na zęby nienaruszone zmianami próchniczymi ani osadem czy kamieniem nazębnym. Zwykle zabieg ten przeprowadza się u dzieci.

Lakowanie natomiast polega na wypełnianiu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym preparatem, który uniemożliwia rozwój zmian próchniczych.

Mianem profilaktyki stomatologicznej określa się również procedury, które zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się osadu i kamienia nazębnego. Pierwszą metodą jest skaling, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego z wykorzystaniem ultradźwięków. Z reguły nie wymaga znieczulenia, ponieważ nie jest to zabieg bolesny – może być ono konieczne w przypadku stanów zapalnych dziąseł. Kolejną metodą profilaktyki jest piaskowanie. W tym zabiegu na zęby pod ciśnieniem nanoszony jest specjalny, bardzo drobny piasek, który usuwa pozostałości po skalingu i redukuje przebarwienia bez niszczenia szkliwa.

NIE ODWLEKAJ LECZENIA NA PÓŹNIEJ! UMÓW WIZYTĘ W CENTRUM MEDYCZNYM ZDROWIE

Najlepszą okazją do zweryfikowania swoich problemów i potrzeb jest umówienie wizyty konsultacyjnej. Na tej wizycie lekarz poświęci tyle czasu ile potrzeba ,żeby odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Do każdego pacjenta dopasowujemy indywidualny plan leczenia, zaproponujemy różne rozwiązania oraz pełny kosztorys. Pierwsza wizyta to tez doskonała okazja do poznania lekarzy i całego naszego zespołu. Zapraszamy!

W stomatologii profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom zębów i dziąseł jest najważniejsza. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Według opinii stomatologów, jeżeli od najmłodszych lat zadbamy o profilaktykę ząbków naszych Milusińskich, unikniemy nieprzyjemnego dla nich procesu leczenia jak i późniejszych stresujących wizyt w gabinecie. Ważne jest, by wybrać dobrego specjalistę, który rozumie specyfikę pracy z Małym Pacjentem.  Nasi stomatolodzy wykazują się dużą dawką cierpliwości i zrozumienia dla dzieci, dla których taka wizyta może wydawać się stresująca i budzić duże emocje. Lekarze dentyści w CMZ są specjalistami przygotowanymi do pracy z tak wymagającym pacjentem, posiadają wiedzę na temat tego jak rozmawiać z dzieckiem i jak budować dobre z nim relacje. Wpływa to na kształtowanie w przyszłości właściwych prozdrowotnych nawyków dbałości o zęby jak i pozytywne nastawienie do wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych lekarzy, którzy nie tylko posiadają wiedzę i doświadczenie, ale także świetnie radzą sobie z dziećmi. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło się w naszym gabinecie komfortowo i bezpiecznie.

Zespół stomatologiczny w Centrum Medycznym Zdrowie charakteryzuje się niezwykłą delikatnością w podejściu do małych pacjentów. Personel zdaje sobie sprawę z ewentualnych obaw i stara się stworzyć atmosferę w której dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo.

Personel doskonale rozumie, że komunikacja z najmłodszymi pacjentami wymaga wyjątkowej empatii. Umiejętność słuchania, taktowne tłumaczenie procedur i odpowiedzi na pytania dziecka z uwagą nastawiają dziecko pozytywnie do współpracy.

Personel CMZ zachęca do ścisłej współpracy z rodzicami, informuje o postępach leczenia, daje wskazówki dotyczące opieki domowej oraz odpowiada na wszelkie pytania związane ze zdrowiem jamy ustnej dziecka.

TWOJE DZIECKO ZASŁUGUJE NA NAJLEPSZĄ OPIEKĘ.

UMÓW WIZYTĘ W CENTRUM MEDYCZNYM ZDROWIE I ZADBAJ O ZDROWY UŚMIECH SWOJEGO DZIECKA !

 

WIZYTA ADAPTACYJNA

Warto pamiętać, że wizyta adaptacyjna – chociaż najważniejsza – nie służy przeprowadzeniu konkretnego zabiegu. Podczas niej dziecko ma się oswoić z gabinetem i działaniami, które podejmuje lekarz – sprawdzaniem stanu zębów, itp.

To pierwszy, ale bardzo ważny krok w stronę profilaktyki próchnicy i kształtowania dobrych nawyków w zakresie zdrowia jamy ustnej- na leczenie przyjdzie jeszcze czas.

To bardzo ważne, ponieważ jeśli rodzice zgłoszą się z dzieckiem do gabinetu dopiero w chwili, kiedy potrzebne będzie leczenie , w przyszłości – nawet do końca życia- dziecko może odczuwać lęk przed zabiegami dentystycznymi, czyli cierpieć na tzw. dentofobię.

Wiedząc, że to od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało zdrowe i ładne zęby, a także że młody człowiek uczy się poprzez naśladowanie , wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym warto na stałe wpisać do kalendarza całej rodziny.

Poradnik stomatologiczny dla rodziców