Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)

Poradnia pediatryczna – Dlaczego w Centrum Medycznym Zdrowie

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)   jest kluczowym elementem systemu opieki zdrowia, której celem jest zapewnienie wszystkim uprawnionym pacjentom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne dostępu do świadczeń z zakresu usług medycznych.

W ramach POZ Najmłodsi Pacjenci  mają zapewniony dostęp do lekarzy rodzinnych, pediatrów, pielęgniarek, którzy diagnozują choroby i podejmują decyzje dotyczące dalszego postępowania leczniczego. By tak się stało potrzebne jest złożenie deklaracji przez rodziców.

Do zakresu opieki  w ramach poradni pediatrycznej POZ należą świadczenia zdrowotne, profilaktyczne, diagnostyczne, lecznicze, pielęgnacyjne oraz rehabilitacyjne.

Kompleksowa opieka pediatryczna jaką zapewniają lekarze stanowi podstawę zdrowego i harmonijnego rozwoju dziecka.

Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia swojego dziecka, jak również otrzymać potrzebną pomoc i opiekę medyczną.

Rodzicu  zaPOZnaj  się z korzyściami  jakie daje Twojemu dziecku bycie  pacjentem  CMZ

Rodzicu!    Wybierając  przychodnię  CMZ   i składając deklarację wyboru świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w poradni pediatrycznej, zapewniasz Twojemu dziecku możliwość  korzystania z dostępności do usług każdego lekarza pediatry POZ / każdej pielęgniarki POZ, niezależnie od tego kogo wskazałeś w deklaracji.

W CMZ  pracują doświadczeni lekarze pediatrzy/lekarze rodzinni posiadający rozległą wiedzę w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń wieku dziecięcego.

 

Nasza poradnia podstawowej opieki zdrowotnej dedykowana jest dla Małych Pacjentów i dla Was Rodzice. Czeka tu zespół doświadczonych specjalistów.

 

Lekarze zaoferują Ci pomoc, wsparcie i doradztwo w przypadku wykrycia nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Udzielą odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące zdrowia Twojego dziecka, tak by rozwiać i uspokoić niepokój i wątpliwości.

Ważnym punktem każdej wizyty pediatrycznej jest wywiad lekarski.

Lekarze przeprowadzają go, by uzyskać niezbędne informacje o stanie zdrowia Twojego dziecka . Dokonują tego w oparciu o dostarczoną dokumentację, Twoje uwagi i obserwacje, jak i zlecając dodatkowe badania i konsultacje u innych specjalistów w celu rozszerzenia  diagnostyki, jeżeli taka jest potrzeba medyczna.

To wszystko jest istotne, by postawić właściwą diagnozę i ustalić leczenie.

Rodzicu!  By uspokoić Twoje obawy  czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, ważne jest, by opieka pediatry obejmowała każdy etap jego życia.

Stąd kluczową rolę w tym zakresie odgrywa profilaktyka oraz  tzw. bilanse zdrowia.  W czasie wykonywania  bilansów monitoruje się rozwój cech psychicznych i fizycznych Twojego dziecka.

Kolejnym istotnym aspektem w sprawowaniu opieki nad rozwojem dziecka są  szczepienia ochronne,  do których  kwalifikuje je lekarz pediatra.

W Polsce zaplanowane są one w oparciu o specjalny program szczepień ochronnych zgodnie z kalendarzem szczepień.

Patrz szczepienia dzieci  Dowiedz się więcej

Praca z  Małym Pacjentem  jest szczególna i wymaga specjalnych umiejętności i przygotowania.

 

Pediatrzy w CMZ   są specjalistami przygotowanymi do pracy z dziećmi, wykazują się dużą dawką cierpliwości i zrozumienia dla małych pacjentów, dla których wizyta w gabinecie może wydawać się stresująca i budzić duże emocje.

Umiejętność słuchania, tłumaczenie w przystępny sposób procedur, udzielanie odpowiedzi na pytania dziecka/rodzica buduje zaufanie i wzajemne zrozumienie.

 

Współpraca lekarz/dziecko/rodzic pomaga w postępach leczenia.

 

Dlatego ważną rolę na wizycie pediatrycznej odgrywają rodzice, bo którz jak nie oni znają swoje dziecko najlepiej.

Rodzice ! Wasze spostrzeżenia, którymi dzielicie się z lekarzem w trakcie przeprowadzanego wywiadu na temat stanu zdrowia dziecka, mogą w istotny sposób przyczynić się do postawienia trafnej diagnozy i ustalenia najlepszej  dla niego terapii.

Rodzicu ! Jeżeli chcesz,by rozwój Twojego dziecka wspierali lekarze w  CMZ

 ZŁÓŻ  DEKLARACJĘ  DLA TWOJEGO DZIECKA

TO PROSTE!

WYBIERZ W JAKI SPOSÓB CHCESZ ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ DO LEKARZA I PIELĘGNIARKI POZ

Deklaracja wyboru jest ważna bezterminowo, nie musisz jej odnawiać.

Dwa razy w roku możesz bezpłatnie zmienić lekarza i pielęgniarkę POZ.

Każda następna zmiana, zgodnie z zasadami NFZ, jest odpłatna.

Godziny pracy poradni

Do naszej Poradni POZ dla DZIECI zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Zapisy do Poradni dzieci chorych odbywają się od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 osobiście lub pod nr tel. 22 863 63 46.

Zapis noworodka 

W przypadku zapisu noworodka do Poradni POZ dla dzieci, należy zabrać następujące dokumenty:

  • dowód potwierdzający tożsamość opiekuna prawnego
  • dokumentację dziecka (książeczka zdrowia, akt urodzenia)
  • pesel dziecka, jeżeli jest nadany (w przypadku braku, można podać przy kolejnej wizycie).

Po narodzinach dziecka szpital przekazuje kartę urodzenia do Urzędu Stanu Cywilnego celem zarejestrowania  dziecka i uzyskania aktu urodzenia i numeru PESEL.

Karta szczepień zakładana jest w szpitalu po narodzinach dziecka i przesyłana do zadeklarowanej przez opiekuna prawnego dziecka, Poradni POZ dla dzieci.

Po podpisaniu przez rodzica deklaracji wyboru lekarza POZ i pielęgniarki POZ, dziecko zostaje zarejestrowane jako pacjent CMZ.  Ustalany jest termin pierwszej wizyty pediatrycznej.

Gdy zmieniasz poradnię

W przypadku zmiany dotychczasowej Poradni POZ dla dzieci, należy zgłosić taki zamiar w tej placówce, aby została przesłana karta uodpornień dziecka do Poradni POZ dla dzieci w CMZ, celem kontynuowania tutaj programu sczepień profilaktycznych.

Planowe zapisy

Do Poradni dzieci zdrowych można umówić się planowo z wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie.  Wizytę taką umawia się w celu wykonania bilansu zdrowia dziecka, uzyskania skierowania do poradni specjalistycznej, omówienia wyników badań, kwalifikacji do szczepień obowiązkowych zgodnie z Programem szczepień ochronnych.

Zapisu na szczepienia w CMZ można dokonać osobiście lub pod nr tel  22 863 63 46 (wew.2).

Dyżury telefoniczne:

wtorek 15.00 – 16.00

środa 12.00 – 13.00

piątek 14.30 – 15.30

 

Na dyżur dla dzieci w dni powszednie po godz. 18.00 oraz  w weekendy i w święta  można zgłosić się do najbliższej placówki – ul. Cegielniana 8, tel. 22 113 90 50 lub do każdej innej świadczącej usługi w ramach NPL.

 

 

 

 

 

 

W CMZ   pracują doświadczeni lekarze pediatrzy/ rodzinni posiadający rozległą wiedzę .

Nasz zespół lekarzy zapewni Ci rodzicu  wsparcie a Twojemu dziecku fachową opiekę medyczną  na każdym etapie rozwoju, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną dotyczącą diagnozowania i leczenia różnych schorzeń wieku dziecięcego.

Współpraca lekarz/dziecko/rodzic jest istotna na każdym etapie i  pomaga w postępach leczenia.

 

 

Blog pediatryczny

W CMZ  pracują doświadczeni lekarze pediatrzy/rodzinni, którzy posiadają dużą wiedzę w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń wieku dziecięcego

Pediatra  to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz dolegliwości występujących u dzieci i młodzieży od pierwszych dni życia do uzyskania pełnoletności.

To specjalista przygotowany do pracy z dziećmi, posiada wiedzę jak rozmawiać z dzieckiem i jak budować z nim relację, tak by były oparte na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu.

Pediatra wykonuje badania profilaktyczne, bada rozwój psychosomatyczny dziecka, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe, zleca szczepienia ochronne oraz badania przesiewowe.

Świadczenia zdrowotne, które realizuje pediatra są dostępne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00.

Rodzicu!  W celu wyboru lekarza POZ w poradni pediatrycznej należy złożyć deklarację – patrz Deklaracja wyboru lekarza POZ

W ramach swoich kompetencji w  CMZ,  pediatra w poradni  POZ  wykonuje:

  • konsultacje dzieci zdrowych–bilans zdrowia
  • konsultacje dzieci zdrowych przed szczepieniami
  • szczepienia dzieci–kalendarz szczepień
  • konsultacje chorób zakaźnych
  • konsultacje specjalistyczne
  • badania laboratoryjne
  • patronaże
  • USG pediatryczne

Wizyta u pediatry   jest konieczna w każdej sytuacji dotyczącej zdrowia i ogólnego samopoczucia u dziecka odbiegającego od normalnego stanu.

By zapewnić dziecku właściwy rozwój, a gdy jest taka potrzeba zdrowotna wdrożyć właściwe leczenie, potrzebne są regularne wizyty u pediatry.

Jest to szczególnie ważne w przypadku tak Małych Pacjentów, którzy nie są w stanie powiedzieć co im dolega, a na ból reagują płaczem.

Niezależnie jakie dolegliwości zgłasza dziecko, czy to będzie kaszel, katar, gorączka, biegunka, wysypka skórna czy brak apetytu, nie należy ich bagatelizować.

W przypadku każdej choroby i dolegliwości, istotna jest wcześnie postawiona diagnoza oraz szybie wdrożenie leczenia. Po postawieniu diagnozy lekarz zleca terapię, po ustaniu której, należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

By zapewnić dziecku komfort w czasie wizyty, warto zabrać ulubioną zabawkę lub smoczek. Starsze dzieci, by zniwelować stres warto uprzedzić o celu i przebiegu wizyty.

Na wizytę warto zabrać dokumentację medyczną dziecka. Ułatwi to współpracę z pediatrą i postawienie przez niego diagnozy.

Wszystko to ma istotny wpływ na wdrożenie dedykowanej terapii i sprawność dziecka w kolejnych etapach rozwoju.

Rodzicu!  Wspólnie z pediatrą możecie zaplanować harmonogram konsultacji oceniających rozwój dziecka i ustalić indywidualny kalendarz szczepień.

Pierwsza wizyta  kontrolna dziecka powinna się odbyć między 1 a 4 tygodniem jego życia.

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego rodzice dzielą się z pediatrą uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi pierwszych dni życia dziecka, jego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Na takiej wizycie dziecko jest ważone i mierzone.

Lekarz bada jego skórę, mięśnie, ciemiączko.

Ocenia jego rozwój fizyczny i neurologiczny, sprawdza wystąpienie żółtaczki i dysplazji bioderek.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych zleca odpowiednie dla grupy wiekowej szczepienia.

Co zabrać na wizytę:

  1. 2 pieluszki
  2. nawilżone chusteczki
  3. maść do pielęgnacji pupy
  4. komplet ubranek na zmianę
  5. książeczkę zdrowia
  6. kartę wypisową
  7. listę z pytaniami do lekarza.   Rodzicu  to dobra okazja, by ją  wcześniej zrobić, a na wizycie zapytać specjalistę o wszystkie nurtujące Cię kwestie, związane ze zdrowiem Twojego dziecka.

Mamo /Tato

Wizyta u pediatry to duże wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale i dla  Was.

Jest bardzo ważna, gdyż pozwoli pediatrze poznać Wasze dziecko.

W trakcie  wizyty będziecie  mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was  pytania i zyskać pewność, że maluszek rozwija się prawidłowo.

Mamo / Tato  przed wizytą upewnij się, że masz ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty: książeczkę zdrowia dziecka, dowód osobisty oraz ewentualne skierowania czy wyniki badań.

Dzięki temu lekarz będzie miał pełny obraz zdrowia Twojego malucha.

Bilans zdrowia-co to jest

Są to cykliczne badania zdrowia dziecka wykonywane od momentu narodzin do uzyskania pełnoletności.

Warto je regularnie wykonywać, co pozwoli na kompletną i przekrojową ocenę fizycznego i psychicznego stanu zdrowia.

Przeprowadzanie bilansów pozwala na bieżąco kontrolować ogólny rozwój dziecka i przewidzieć ewentualne choroby w przyszłości.

Dzięki nim specjalista ma możliwość sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo, a w razie potrzeby podjąć właściwie leczenie.

Mamo! Tato!

Pamiętaj !  Bilans dziecka nie jest obowiązkowy, ale te badania profilaktyczne są bardzo ważnym i skutecznym  sposobem zadbania o zdrowie dziecka i przekonanie się, że rozwija się ono adekwatnie do swojego wieku.

Jego wykonywanie zalecają specjaliści jak i Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dziecko ma prawo do bilansu zdrowia, a lekarz ma obowiązek go wykonać.

Bilanse przeprowadzane są w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej przez pediatrów i lekarzy rodzinnych, we współpracy z pielęgniarką.

Pierwszy bilans zdrowia jest wykonywany w wieku noworodkowym, jeszcze w szpitalu, tuż po narodzinach.

Lekarz ocenia wtedy stan zdrowia dziecka po urodzeniu:

  • sprawdza czy nie ujawniają się wady wrodzone niewidoczne w wieku płodowym
  • sprawdza czy tuż po porodzie nie pojawiły się czynniki, które mogłyby zakłócić prawidłowy rozwój malucha.

Noworodka mierzy się, waży, ocenia jego budowę, zachowanie;  w skali Apgar ocenia się też oddychanie, pracę serca, napięcie mięśni kolor skóry, odruchy oraz  wykonuje badania przesiewowe.

Kolejne bilanse zdrowia Ministerstwo Zdrowia i NFZ zalecają przeprowadzać cyklicznie na różnych etapach życia dziecka.

Harmonogram badań znajduje się w książeczce zdrowia dziecka oraz na stronie pacjent .gov.pl.

 

W Polsce bilans zdrowia wykonuje się w wieku:

  • do pierwszego roku życia – w tym okresie wykonuje się najwięcej badań;  oprócz wizyty patronażowej między 1 – 4 tygodniem życia, wykonuje się bilans między 2 – 6 miesiącem życia oraz w 9 miesiącu życia;  w ich trakcie  wykonuje się badania oceniające rozwój fizyczny, neurologiczny, dysplazję bioder, kontrolę szczepień –  rozszerzając dodatkowo zakres  badań w każdym następnym bilansie o kolejne, oceniające rozwój dziecka
  • 2 lat  – oprócz wcześniejszych badań dokonuje się obliczenia współczynnika masy ciała BMI oraz badania wzroku
  • 4 lat  – dodatkowo ocena higieny jamy ustnej
  • 6 lat – ocenia się gotowość do rozpoczęcia nauki
  • 10 lat  – dodatkowo badanie tarczycy, wzroku, ocena dojrzewania płciowego, przystosowanie do życia społecznego
  • 14 lat – ocena dojrzewania płciowego, ogólny rozwój fizyczny, ocena przeciwwskazań zdrowotnych związanych z wyborem zawodu
  • 18-19 lat – ocena rozwoju fizycznego i psychicznego, profilaktyka zdrowego stylu życia.

 

Jak przebiega bilansu

Bilans zdrowia nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedyne przeciwwskazanie – infekcja, wtedy bilans należy przełożyć.

Na badanie rodzic zabiera książeczkę zdrowia dziecka.

Dzieci do 16 roku życia przychodzą na bilans z rodzicem/opiekunem prawnym, starsze mogą odbyć wizytę samodzielnie.

Badanie rozpoczyna się od wywiadu czyli rozmowy z rodzicami/opiekunem, analizy przyniesionej dokumentacji medycznej dotyczącej ewentualnie przebytego lub trwającego leczenia.

Lekarz sprawdza czy zostały przeprowadzone obowiązkowe szczepienia ochronne.

Następnie ocenia rozwój fizyczny dziecka odwołując się do parametrów naniesionych na siatce centylowej.

Są na nich dane statystyczne dotyczące dzieci w Polsce. Dzięki porównaniu wyników ze statystycznym młodym Polakiem w danej grupie wiekowej może określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

W dalszej kolejności lekarz rozpoczyna badanie przedmiotowe.

Ocenia stan ogólny dziecka z uwzględnieniem stanu odżywienia, bada jego narządy wewnętrzne i czynności fizjologiczne. Sprawdza stan uzębienia, bada ciśnienie tętnicze, wzrok, słuch, proces dojrzewania płciowego, u chłopców obecność jąder w mosznie. Może rozszerzyć badanie o sugestie ze strony rodziców (zlecić dodatkowe badania jeżeli są ku temu wskazania medyczne).

Gdy dziecko jest już starsze, warto je przygotować do takiej wizyty, wyjaśnić dlaczego rodzice zabierają je do lekarza. Prawidłowo przeprowadzony bilans, nie odbędzie się bez współpracy z małym pacjentem.

Wnioski końcowe lekarz zapisuje w dokumentacji medycznej.

Bilans zdrowia dziecka to ważny element profilaktyki zdrowotnej w trakcie którego, specjalista ma czas i okazję by zbadać młodego człowieka od stóp do głów.

Regularnie przeprowadzane badania pozwalają zarówno rodzicom jak i pediatrze, monitorować na bieżąco stan zdrowia dziecka.

 

Rodzicu–pytaj

Bilans zdrowia dziecka to dobry moment na zadawanie pytań. Lekarz udzieli rodzicom odpowiedzi i wyjaśnień odnośnie niepokojących objawów i zachowań ich dziecka. Podsumuje przeprowadzone badania.

Zarekomenduje, zależnie od potrzeb dziecka np.:

  • termin szczepień ochronnych także tych spoza obowiązkowego kalendarza szczepień
  • zasady suplementacji witaminy D (w Polsce mamy za mało słonecznych dni, pomimo ocieplenia klimatu)
  • zasady profilaktyki próchnicy zębów (słodycze i napoje gazowane sieją spustoszenie w uzębieniu młodych Polaków)
  • zasady zdrowego stylu życia (właściwe odżywianie, destrukcyjny wpływ używek)
  • sposoby zachęcenia dziecka do aktywności ruchowej dostosowanej do jego etapu rozwoju (ruch to nie tylko gimnastyka kciuków na klawiaturze telefonu komórkowego)

W CMZ nasi doświadczeni pediatrzy wykonują bilanse zdrowia dziecka. Umów dziecko na wizytę.

 

 

 

 

 

 

 

KALENDARZ SZCZEPIEŃ

  • zawiera informacje przeciw jakim chorobom należy szczepić dzieci
  • określa terminy i odstępy pomiędzy szczepieniami, rodzaje szczepionek.

Co roku publikowany jest nowy kalendarz, który obejmuje zarówno szczepienia obowiązkowe (bezpłatne), jak i zalecane (płatne).

Program ten jest aktualizowany i zatwierdzany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

W Centrum Medycznym Zdrowie oferujemy szeroki zakres szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Szczepienia obowiązkowe są prowadzone zgodnie z aktualnym programem szczepień ochronnych w danym roku, od chwili narodzin dziecka, aż do jego pełnoletmości.

Obecnie w 2025 roku do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) należą szczepienia przeciwko:

  • Gruźlicy
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
  • Błonicy,tężcowi,krztuścowi
  • Polio (poliomyelitis)
  • Hib
  • Pneumokokom
  • Rotawirusom
  • Odrze,śwince,różyczce

W CMZ oferujemy również szczepienia zalecane (bezpłatne) przeciwko:

  • Grypie – (po ukończeniu 6 m ż. do ukończenia 18 lat)
  • Ospie wietrznej – ( dzieci z gryp ryzyka, uczęszczające do żłobka, klubiki dziecięce)
  • Ludzkiemu wirusowi brodawczaka -HPV – (po ukończeniu 9 lat do 14 lat oraz refundacja dla jednej szczepionki w grupie po ukończeniu 9 lat do 18 lat)

Uwaga Rodzice !

Szczepienia ochronne (obowiązkowe) dla dzieci w roku 2025, które powinny przyjąć dawki przypominające to dzieci z rocznika :

ROK URODZENIA – RODZAJ SZCZEPIENIA:

2019/2020roku – błonica,tężec,krztusiec,poliomyelitis,odra,świnka,różyczka

2011/2012roku – błonica ,tężec,krztusiec

2006/2007roku – błonica,tężec

Drodzy Rodzice

CMZ oferuje również szerszy zakres ochronny – szczepienia zalecane (płatne) przeciwko:

  • Błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, hib, wzw typ B – szczepionki skojarzone 6 w 1
  • Pneumokokom -szczepionkę 20- walentną
  • Meningokokom B
  • Meningokokom ACWY
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • Ospie wietrznej
  • Kleszczowemu zapaleniu mózgu
  • Ludzkiemu zapaleniu brodawczaka -HPV

O szczegóły zapytaj lekarza lub pielęgniarkę na wizycie w CMZ .

Więcej info szczepienia zalecane