USG DOPPLER- co to za badanie i na czym polega
USG Doppler jest nieinwazyjną metodą wykorzystywaną w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych, tętnic i żył. Badanie to wykorzystuje zjawisko fizyczne nazywane efektem Dopplera, co pomaga zobrazować kierunek i prędkość przepływu krwi przez naczynia przy użyciu fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale te odbijając się od napotkanej krwinki poruszającej się w naczyniach wracają do głowicy. Aparat USG przedstawia graficznie przepływ w naczyniach. Daje to możliwość obserwowania na monitorze budowy naczyń, obecności w nich zakrzepów, uszkodzonych zastawek, sprawdza gdzie krew płynie wolniej, gdzie się cofa, a gdzie jej przepływ jest zablokowany. Badanie może być wykonywane w różnych miejscach na ciele w obrębie:
- jamy brzusznej
- miednicy małej
- okolic krocza
- kończyn górnych i dolnych
Badanie USG Doppler żył i tętnic wykonywane jest w CMZ w połączeniu ze specjalistyczną konsultacją u chirurga naczyniowego.
Lista badań naczyniowych USG Doppler wykonywanych w CMZ:
- żył kończyn dolnych
- żył kończyn górnych
- żył: jamy brzusznej, miednicy małej i okolicy krocza
- żył kończyn dolnych, biodrowych i żyły głównej dolnej
- żył szyjnych i kręgowych
- żył worka mosznowego i żył gonadalnych
- tętnic kończyn dolnych
- tętnic kończyn górnych
- aorty i tętnic biodrowych
- tętnic nerkowych
- tętnic trzewnych
- tętnic szyjnych
Zalety badań USG Doppler:
- bezpieczne i bezbolesne, może być powtarzane wielokrotnie
- możliwość wykrycia poważnych zaburzeń w obrębie naczyń
- nie wymaga podania środka kontrastowego
- nie ma przeciwwskazań do jego wykonania
- wysoka dokładność
- bezpieczne dla kobiet w ciąży
- bezpieczne dla dzieci
Wskazania do badań USG Doppler kończyn dolnych:
- ból nóg podczas wysiłku fizycznego/ ustępuje w spoczynku,
- uczucie ciężkości pod koniec dnia,
- obrzęki/ zwiększenie obwodu nogi,
- podejrzenie zakrzepicy żylnej,
- pajączki/ żylaki,
- zmiany skórne: owrzodzenia/ trudno gojące się rany/ ochłodzenie jednej z kończyn,
- częste skurcze mięśni nóg szczególnie nocą,
- rozpoznana miażdżyca w obrębie kończyn,
- urazy kończyn,
- przed każdym zabiegiem,
- w trakcie monitorowania postępów leczenia flebologicznego,
- powikłania i działania niepożądane.
Wskazania do badań USG Doppler kończyn górnych:
- profilaktyka chorób układu krążenia,
- bóle kończyn górnych po wysiłku fizycznym,
- mrowienie/ drętwienie kończyn górnych,
- uczucie braku siły w kończynach górnych,
- stan po urazach kończyn górnych,
- ocena przepływu krwi w naczyniach.
USG Doppler tętnic/ żył kończyn dolnych i górnych pomaga w diagnozowaniu chorób naczyń takich jak: miażdżyca, zwężenie tętnic, zakrzepica, żylaki, tętniaki, zespoły uciskowe.
Miażdżyca tętnic kończyn dolnych rozwija się przez lata, często nie dając wyraźnych objawów. Dopiero zaawansowane zmiany dają objawy bólowe, które ograniczają naszą codzienną aktywność.
Ważna jest wczesna diagnostyka, która pozwala na podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych/ terapeutycznych co zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby. Profilaktyka i świadomość istniejących zagrożeń i objawów są istotne w walce z miażdżycą tętnic. Dbając o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, kontrolę poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi można zmniejszyć ryzyko tej choroby. Nie należy lekceważyć pierwszych niepokojących objawów.
USG Doppler jest najważniejszym badaniem stosowanym do diagnostyki schorzeń naczyniowych kończyn dolnych. Jest to specjalistyczne badanie pozwalające zaplanować zabieg usunięcia żylaków kończyn dolnych.
Wczesne wykonanie badań USG Doppler pozwala, na wykrycie zmian na wczesnym etapie i uniknięcie poważniejszych powikłań zdrowotnych.
Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych pozwala, na wykrycie zwężenia na przebiegu tych naczyń, dzięki czemu można odpowiednio wcześnie zapobiec udarowi mózgu.
Zalecenia do badania:
- nadciśnienie
- miażdżyca
- cukrzyca typu 2
Przebieg badania:
Badanie poprzedza wywiad na temat zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Na wizytę warto zabrać dokumentację medyczną i wcześniej wykonywane badania. Lekarz dokona analizy zebranego materiału co ułatwi mu postawienie właściwej diagnozy i podjęcie dalszej terapii.
USG Doppler to bezpieczne badanie diagnostyczne, nie wywołuje efektów ubocznych, można je powtarzać. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Warto na badanie zabrać wygodne ubranie nie krępujące ruchów.
Nie ma przeciwwskazań do wykonania tego badania, ale nie przeprowadza się go na uszkodzonej skórze (oparzenia, niezagojone rany, złamania).
Doppler wykonywany jest w pozycji leżącej. Lekarz nakłada specjalny żel na badaną okolicę ciała i przykłada głowicę ultrasonograficzną przesuwając ją po badanym obszarze. Badane tkanki są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie monitora. Lekarz może od razu dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Po zakończeniu badania specjalista omawia wyniki i przekazuje pacjentowi jego opis wraz ze zdjęciami.
USG to bezpieczne badanie, nie narażające pacjenta na działanie promieniowania jonizującego. To prosta i szybka metoda diagnostyki, na którą zapraszamy do CMZ.


REJESTRACJA +48228636346
Skleroterapia
Co to jest i na czym polega
Zabieg skleroterapii to od lat stosowana małoinwazyjna metoda, która skutecznie usuwa żylaki, poprawiając nie tylko wygląd, ale także komfort codziennego życia. Metoda dedykowana jest do leczenia pajączków żylnych oraz żylaków niewielkiej i średniej wielkości. Zabieg polega na podaniu specjalnego roztworu do zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych co powoduje ich zamknięcie i stopniowy zanik. Dzięki temu problematyczne zmiany są niewidoczne, a pacjent zyskuje komfort i może cieszyć się życiem bez ograniczeń. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut, a efekty widoczne są już po pierwszej sesji. Po zabiegu, by wspomóc proces leczniczy, zakłada się opaski uciskowe, które zwiększają skuteczność terapii. Zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.
Dlaczego warto
Skleroterapia to bezpieczna i wysoce skuteczna metoda leczenia zabiegowego niewydolności żylnej. Jest to bardzo dobra alternatywa dla bardziej inwazyjnych metod operacyjnych, które wiążą się z większym ryzykiem powikłań oraz koniecznością hospitalizacji. Jej przewaga nad metodami operacyjnymi polega na możliwości przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności znieczulenia ogólnego. Przebiega w krótszym czasie i nie uszkadza tkanek.
Wskazania do zabiegu
- widoczne żylaki
- uczucie ciężkości, zmęczenia nóg
- obrzęki, ból, skurcze mięśni
- pajączki naczyniowe
- przewlekła niewydolność żylna
Jak powstają żylaki
Żylaki kończyn dolnych to problem zdrowotny, który dotyka wielu z nas, a związany jest z nieprawidłowym transportem krwi w żyłach nóg. Żylaki powstają gdy w żyłach cofa się krew na skutek uszkodzonych zastawek. Krew cofając się rozciąga naczynia krwionośne. Na powstanie żylaków mają wpływ różne czynniki takie jak: wiek, płeć, otyłość, liczne ciąże i porody, tryb życia. By cieszyć się ładnymi i zdrowymi nogami zaleca się unikanie długiego siedzenia i stania.
Przebieg zabiegu
Decyzja o przeprowadzeniu skleroterapii powinna być skonsultowana z doświadczonym lekarzem chirurgiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu pomoże ocenić indywidualne potrzeby pacjenta.
Skleroterapia to po prostu seria zastrzyków cienką igłą. Lekarz podaje lek do wnętrza naczynia żylnego w miejscu jego uszkodzenia, co powoduje zwłóknienie, a następnie wyłączenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Zwykle potrzeba kilku sesji zabiegowych (2-5) by osiągnąć pożądany efekt leczniczy. Podczas zabiegu wykonuje się od kilku do kilkunastu wkłuć cienką igłą.
Zabieg nie wymaga ograniczenia aktywności w życiu społecznym, nie wymaga też zwolnień lekarskich. Aby wspomóc efekty zabiegu pacjent nosi bez przerwy od 5-14 dni opatrunek uciskowy lub pończochy uciskowe. Zaleca się prowadzenie normalnej, codziennej aktywności oraz co istotne unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej.
Efekty zabiegu
Na efekty skleroterapii nie trzeba długo czekać. Czas wchłaniania się żylaków po zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji, wielkości zmian. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Skleroterapia pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności, eliminując potrzebę rekonwalescencji i zmniejszając ryzyko powikłań. To czyni ją idealnym wyborem dla wielu pacjentów. Oprócz, oczywiście względów natury estetycznej, bo one są najbardziej zauważalne, zabieg przynosi także długoterminowe korzyści zdrowotne. Zamknięcie nieprawidłowo działających naczyń krwionośnych zapobiega dalszemu rozwojowi problemu, zmniejsza ryzyko powikłań (owrzodzenia, zapalenia żył).
Marzysz o zdrowych, ładnych nogach – już dziś zrób pierwszy krok w stronę zdrowia.
Zapraszamy do CMZ.
Umów się na konsultacje i badanie dopplerowskie z naszym chirurgiem naczyniowym i odkryj korzyści płynące ze skleroterapii.
